Przedszkole Niepubliczne
Strona głowna  /  O przedszkolu
 O naszym przedszkolu...

Przedszkole Niepubliczne prowadzone przez Iwonę Łaszkiewicz (nauczyciela wychowania przedszkolnego) rozpoczęło swoją działalność 1 września 1987 roku. Początkowo prowadzone było na Gocławiu. W roku 2000 przeniesione zostało do nowej siedziby, na ulicę Wiązaną 6F w Wawrze. Kontynuuje ono tradycję i wykorzystuje doświadczenia Przedszkola Niepublicznego Wandy Łaszkiewicz, prowadzonego w latach 1962-2009 na warszawskim Żoliborzu.

Przedszkole oferuje kameralną, domową atmosferę (tak potrzebną dzieciom w wieku przedszkolnym, które nie są jeszcze gotowe na zderzenie się z rzeczywistością dużej, masowej instytucji oświatowej) oraz wypracowane przez wiele lat nieprzerwanej działalności metody wychowawcze i formy pracy edukacyjnej zapewniające możliwość harmonijnego rozwoju dzieci i bardzo dobre przygotowanie absolwentów przedszkola do podjęcia obowiązku szkolnego.

Przedszkole funkcjonuje jako jedna, mieszana wiekowo, grupa dzieci. To szeroko i z powodzeniem stosowana w Europie i na świecie forma organizacji pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Praca w grupie mieszanej wiekowo jest jednym z założeń pedagogiki Marii Montessori, Rudolfa Steinera (twórcy pedagogiki waldorfskiej), Janusza Korczaka i wielu innych uznanych pedagogów. Pozwala ona na odnalezienie własnego miejsca w grupie każdemu dziecku bez względu na jego wiek kalendarzowy czy aktualny poziom rozwoju. Dzięki takiej organizacji społeczności przedszkolnej każde dziecko ma szansę sprawdzić się w bardzo różnych rolach: od tego, który potrzebuje jeszcze pomocy i potrafi ją przyjąć od innych przedszkolaków do lidera grupy, który imponuje innym swoją wiedzą i umiejętnościami, który potrafi zainicjować działania i sprawnie rozdzielić zadania konieczne do ich przeprowadzenia. Nic bardziej nie zachęca młodszych dzieci do wysiłku niż widok innych dzieci, które już jakąś umiejętność osiągnęły. Nic nie motywuje bardziej starszych przedszkolaków do wytężonej pracy i pogłębiania wiedzy niż oczy zapatrzonych w nie młodszych kolegów, którzy wierzą, że starszy potrafi.

Stosunkowo mała liczba podopiecznych przedszkola (ok. 18 dzieci) pozwala dobrze poznać każdego z nich, dostosować metody pracy do ich indywidualnych potrzeb i możliwości. Umożliwia także bezpośrednią współpracę z rodzicami i niezwykle ułatwia adaptację dziecka w przedszkolu.

Budynek przedszkola usytuowany jest przy cichej, spokojnej uliczce, w otoczeniu zieleni. Przedszkole dysponuje własną kuchnią i placem zabaw.

Ostatnia aktualizacja: 2017-05-15